czwartek, 9 sierpnia 2018

Jakub Jasiński


„Diariusz Historyczny Piotra Hudymy” to najważniejsze daty dzienne z dziejów Polski od czasów Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego zestawione  w układzie kalendarzowym, przedstawiane w postaci kadrów komiksowych i systematycznie umieszczane na blogach i w serwisach społecznościowych. Autorem koncepcji, wszystkich rysunków, tekstów, opracowania graficznego  jest Piotr Hudyma. Źródłem dat są dostępne w sieci kalendaria historyczne oraz tradycyjna literatura naukowa i popularnonaukowa dotycząca historii Polski. Postaci królów i  książąt zostały przez Piotra Hudymę narysowane na podstawie „Pocztu Jana Matejki” (wszystkie 44 postaci pocztu), wizerunki innych znanych osób z przedstawianego okresu są przez autora rysowane na podstawie portretów z epoki. Blogerem jest Piotr Hudyma. „Diariusz Historyczny Piotra Hudymy” jest fragmentem jego autorskiego projektu „obrazkizkontekstem”, również dostępnego w sieci.


1 komentarz:

  1. „Personariusz Historyczny Piotra Hudymy” to cykl grafik przedstawiających ważne postaci historyczne dla pierwszego państwa polskiego, czyli od czasów Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Grafiki te są tworzone w ramach „obrazkówzkontekstem”, czyli autorskiego cyklu Piotra Hudymy obecnego w sieci od lipca 2015 roku.
    „Personariusz” stanowi uzupełnienie „Diariusza Historycznego Piotra Hudymy”, który został stworzony i opublikowany w sieci w roku 2017 (blogi i filmy dla każdego miesiąca). „Diariusz” jest zbiorem komiksowych grafik przedstawiających w układzie kalendarzowym najważniejsze znane daty dzienne dla okresu pierwszego państwa.
    Jak wskazują nazwy autorem koncepcji, wszystkich rysunków i tekstów oraz opracowania graficznego tak „Diariusza” jak i prezentowanego obecnie „Personariusza” jest Piotr Hudyma.
    Kolejną uzupełniającą poprzednie formą upowszechniania wiedzy historycznej stworzoną przez Piotra Hudymę jest Regesonariusz Polski Piotra Hudymy i Reginasonariusz Polski Piotra Hudymy, obecne w sieci od czerwca 2018 roku.

    OdpowiedzUsuń

Jan Matejko - 127 rocznica śmierci

Wczoraj, 1 listopada 2020 roku była 127 rocznica śmierci Jana Matejki. Ot, zwykła rocznica, taka coroczna. Jednak dla mnie każda jest jako...